چاپ در حوزه کار و فناوری

آقای مهندس صانعی از نخبگان صنعت چاپ گفتند: گستردگی حوزه کار و فناوری این امکان را به دانش آموزان می دهد که با شناخت استعداد، علایق خود و بازار کار، شغل آینده خود را به نحوی انتخاب کنند که آینده شغلی خود را تضمین، و برای جامعه خود فردی مفید و کارآمد باشند. از میان فناوری های دنیای کار، فناوری چاپ جایگاه ویژه ای از نظر وسعت و کار آمد بودن دارد. به طوری که امکان ارایه آن در تمام حوزه های یادگیری کار و فناوری وجود دارد. معرفی رشته چاپ برای دانش آموزان اول تا سوم ابتدایی به عنوان کسی که با استفاده از ابزارها و وسایلی که در اختیار دارد، اطلاعات و دانش را ثبت کرده و باعث انتقال آن به نسل های آینده می شود. بسیار مناسب و بجا است. همچنین دانش آموزان چهارم تا ششم ابتدایی می توانند به عنوان یک کار پروژه محور، به صورت گروهی اسامی خود (شامل نام و نام خانوادگی) را بر روی یک شابلون ایجاد و با استفاده از چاپ اسکرین آن را بر روی  جلد کتاب، دفتر و وسایل مدرسه خود چاپ کنند. دانش آموزان متوسطه اول با توجه به محیط زندگی خود می توانند، ثبت اطلاعات را با استفاده از چاپ اسکرین بر روی محصولات تولیدی محیط خود به صورت پروژه ای انجام دهند. دانش آموزان متوسطه دوم پس از پایان دوره امکان کارآفرین شدن، جذب بازار کار شدن و ادامه تحصیل دادن در مقاطع بالاتر وجود دارد. برای دانش آموزان متوسطه نظری فراگیری مهارت چاپ به ویژه چاپ اسکرین علاوه بر اینکه در ارزشیابی پیشرفت تحصیلی می تواند به عنوان یک معیار در نظر گرفته شود، همچنین می تواند به عنوان یک حرفه و شغل با کارآیی و درآمد بالا مورد استفاده قرار گیرد.

هنر آموز رشته چاپ در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش ادامه دادند که حدود 570 سال پیش گوتنبرگ آلمانی با اختراع  خود دگرگونی بسیار بزرگی در زندگی انسان ها به وجود آورد. او صنعت چاپ و در واقع فناوری نشر علم را برای جامعه انسانی به ارمغان آورد. او اساسی ترین پایه انتشار و توسعه ی علم و فناوری را ایجاد کرد. بسیاری از تاریخ نویسان اختراع او را پس از اختراع خط، مهم ترین قدم در راه گسترش دانش، فرهنگ، توسعه اقتصادی و صنعتی می دانند. همین امر باعث شده است که فناوری چاپ در فهرست مهم ترین و موثرترین اختراعات بشر قرار گرفته و آن را جزو 5 صنعت برتر دنیا معرفی کند. اهمیت و گستردگی این صنعت در جامعه امروزی به حدی است که می توان نیاز جامعه به آن را با نیاز انسان ها به آب و غذا مقایسه  کرد. اگر روزی را تصور کنیم که همه خیابان ها فاقد نام، همه لباس ها بدون رنگ و تمام محصولات تولیدی فاقد نام، نوشته، برند، لوگو، تاریخ تولید و انقضاء، تصویر و.... باشند. به نظر شما امکان ادامه زندگی وجود دارد؟ صنعت چاپ و فناوری چاپ به عنوان یک صنعت میان رشته ای با همه فناوری های صنعتی، محصولات کشاورزی و بازاریابی داخلی و خارجی مرتبط می باشد. از عوامل مهم در فروش محصول و توسعه صادرات در همه حوزه ها (صنعتی، کشاورزی، صنایع بسته بندی و....) وجود چاپ های مناسب و باکیفیت می باشد. در واقع یکی از پایه های موفقیت واحدهای تولیدی، صنعت چاپ است. کاربرد و گستردگی فناوری چاپ باعث ایجاد شاخه های مختلف در این صنعت شده است. از جمله این شاخه ها می توان به چاپ کتاب و روزنامه (اُفسِت)، چاپ بسته بندی  (فلکسوگرافی – روتو گراوور)، چاپ اسکناس و اوراق بهادار (چاپ امنیتی) و چاپ بر روی قطعات صنعتی از جنس های مختلف سنگ، چوب، شیشه، پارچه، فلز و... (چاپ اسکرین) را نام برد.

مؤلف کتاب های درسی رشته چاپ همچنین افزودند که چاپ اسکرین متنوع ترین، پرکاربردترین و ساده ترین روش چاپی می باشد که این امکان را به شما می دهد که با کمترین هزینه، کمترین فضا در هر موقعیت جغرافیایی که باشید، بتوانید یک چاپ مناسب را بر روی محصولات تولیدی که در اطراف شما تولید می شوند و یا روی بسته بندی آنها انجام داده و درآمد زایی مناسبی داشته باشید. یک شابلون چاپ اسکرین که با رعایت استانداردهای ساده تهیه شود، حداقل امکان چاپ 50000 محصول تولیدی را دارد. با توجه به سادگی روش چاپ و اجرای کار، تنوع محصولات  تولیدی و ارزش اقتصادی متفاوت آنها که یکی از عوامل تعیین کننده دستمزد چاپ نیز می باشد. امکان کسب درآمد مناسب برای دانش آموزان علاقه مند به حوزه کار وفناوری در دوره متوسطه اول و دوم وجود دارد. از طرف دیگر سادگی روش کار به اندازه ای است که امکان فراگیری مهارت های ساده آن برای دانش آموزان پایه ششم ابتدایی نیز امکان پذیر است.

 

 

نظر دهید

15 + 4 =
حاصل جمع را وارد کنید